This is kumakowiec's Typepad Profile.
Join Typepad and start following kumakowiec's activity
Join Now!
Already a member? Sign In
kumakowiec
Nowy Targ/Rzeszów
Interests: Fizjoterapeuta z licencjatem "magistrujący" się w Rzeszowie.
Recent Activity
skocznościowy test sprawności funkcjonalnej - jaki to test? Bo chcę się pobawić testując ACL-owców i się wacham pomiędzy tym z IKDC 2000 - skok w dal na jednej nodze, a trójskokiem na jednej nodze, który to zasłyszałem, ale wydaje się być mniej obiektywny do oceny więzadła (tak intuicyjnie). Czy są jakieś inne testy sprawności funkcjonalnej celowane na to więzadło? Oczywiście ocena po rekonstrukcji. Pozdrawiam.
Wedle tego, czym karmią nas przez całe 5 lat studiów - tak. Warto prowadzić ukierunkowane ćwiczenia przed zabiegiem. I to tyczy się wszelakich zabiegów, gdzie taka możliwość się pojawia! Mądrzy powiadają, że szybciej się wraca do zdrowia. Fajnie, że ktoś dociera do takich "nie odkopanych" badań. Ale podobne zagadnienie dotyczy masy ciała osoby mającej problemy z dyskiem. Osobiście nie spotkałem się z badaniami opublikowanymi, które to udowodniły by, iż spadek masy ciała zapobiega incydentowi/nawrotowi dyskopati. No coś ala trening PEP, który, dopóki nie poznam jego szczegółowego przebiegu, dalej będę uważał jako swego rodzaju placebo motywujące do solidnej rozgrzewki ;) No to doświadczenie tegoż treningu dziwne się wydawało dla mnie. Proponuję otworzyć dyskusję na temat zespołu hipermobilności. Mało osób ze znanych mi studentów fizjoterapi ma pojęcie co to jest, a i kilku, wydawało by się dobrych wykładowców nie potrafią tego wytłumaczyć. A przecież hipermobilność jest przeciwskazaniem do wielu zabiegów terapi manualnej. Pan wykłada? Prawda? Czy porusza Pan ten temat? Fajną stronkę polecam: http://www.hypermobility.org/ Czy poruszacie ten temat w sposób istotny? Diagnoza hipermobilności czasami przeważa o wykonaniu lub nie określonego zabiegu operacyjnego. Pozdrawiam.
Ciekawe - a na czym polega ten specjalny trening? Czy zostało to gdzieś opisane?
skocznościowy test sprawności funkcjonalnej - jaki to mógłby być test w takim przypadku - czy chodzi może o ten ze skali IKDC 2000 KNEE EXAMINATION FORM z punktu 7?
Profilaktyka uszkodzeń ACL? A jak można stwierdzić, czy ktoś jest predysponowany do tego uszkodzenia (no oczywiście wykluczając kośławość kolan, przeprost, wiotkiość stawów - bo to takie podstawy)? Chyba wśród sportowców odbywa się jako tako ogólnie pojęta selekcja pod tytułem: czy się nadaję? Nawet jeżeli się nie nadaje, ćwiczy, ale ćwiczy pod okiem specjalisty - trenera, zachowując podstawowe wymogi bezpiecznego treningu (wg mnie: odpowiedni sprzęt i oczywiście solidna rozgrzewka przed i rozciąganko po treningu) - to już jest swego rodzaju profilaktyka. Poza tym, mówi się, że przyszły sportowiec powinien wpierw w swym dzieciństiwe wyćwiczyć się ogólnorozwojowo zanim zacznie się specjalizować w jakimkolwiek kierunku. To już dziak pisał w swej biblii urazów w 1999 roku. I ogólnorozwojówka jest też stosowana w programach treningowych (jako osobne treningi). Często przyczyny kontuzji upatruje się właśnie w braku ćwiczeń ogólnorozwojowych/kondycyjnych i brakiem lub nieodpowiednią rozgrzewką. Czy metoda PEP nie jest swego rodzaju placebo zmuszającym ćwiczących do odpowiedniej rozgrzewki ogólnokondycyjnej? Nie powiem, ciekawe zagadnienie. Pozdrawiam. Czy
Toggle Commented May 30, 2009 on Czy można zapobiegać uszkodzeniom ACL? at rehalab
Czy metoda ta jest stosowana w Polsce?
Witam, nie ukrywam, ciekawa strona, fajne wpisy. Ciekawe zapytanie: "Czy operować zerwane więzadło krzyżowe przednie – ACL?" Jak to z tym jest. Zerwane - znaczy że go nie ma. U grona osób, które widziałem, objawy niestabilności w okresie ok 1 roku po urazie były bardzo niewielkie (przypuszczam, że w wyniku dobrze utrzymanych (czytaj - nierozciągniętych) pozostałych biernych stabilizatorów stawu kolanowego. Zazwyczaj w momencie urazu sami schodzili z boiska, czy też zjeżdżali ze stoku. Problem pojawiał się dopiero później. Kolano robiło się luźniejsze. Fakt - osoby, z którymi miałem kontakt były bardzo aktywne fizycznie. Ciekawym zagadnieniem jest sparwa zachowawczego leczenia zerwanego ACL w przypadku zmiany trybu życia. Artykuł o zmianach zwyrodnieniowych u osób leczonych zachowawczo wzbudza jeszcze większą ciekawość. Leczyć zachowawczo - ale kiedy. Operować w momencie problemu funkcjonalnego? Faktem jest, że kolano bez ACL wykazuje niestabilność w momencie np. schodzenia po schodach, w przypadku, gdy główne obciążenie na stopie podporowej uszkodzonej nogi zlokalizuje się kilka mm od guza kości piętowej, a sam ruch zchodzenia (różnokierunkowego działania sił na miejsce deficytu więzadła) powoduje czasami objawy niestailności w postaci delikatnej szufladki - ale już dobrze wyczuwalnej (newsy z wywiadu), nie wsponmę o narciarzach. Śmiem wysnyć tezę, że kolano zawsze pozostanie z deficytem stabilności, a samo poczucie pacjenta, że wszystko jest ok może wynikać z "oszczędzania" nogi. Czasem łatwo to wychwycić oglądając obuwie. Problem funkcjonalny pacjnenta. Słyszałem o takich właśnie trendach postępowania. Ale czy jest to dobry kierunek? Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne wpisy. Fajnie, że istnieje taka stronka - można się dokształcić.