This is Meyvelitepe's Typepad Profile.
Join Typepad and start following Meyvelitepe's activity
Join Now!
Already a member? Sign In
Meyvelitepe
Interests: ağaçlar, farklı sebzeler, çiçekler, bahçe, zeytincilik, meyvelar
Recent Activity
Toprak altına döşenen boru 5cm çapında, dayanıklı PVC borudur. Boru rololarının üzerine kum ile karışık döküman malzeme ise bentonit. Aslında bir kimyasal değil, doğal bir malzeme.
Toggle Commented Jan 6, 2011 on Bizim Evde Ne Yanacak at Meyvelitepe
1 reply
Bu arada bir şey daha ilave etmeliyim. Yerden ısıtma tesisatını yapan firma, evin projesine göre önceden doğru dürüst hesap ve proje yapan, imalatı da birebir projeye göre gerçekleştiren nadir firmalardan biri. Evin ısı kaybı olabilecek bölgelerinde, söz gelimi pencerelere yaklaştıkça borular arasındaki mesafe daralıyor, uzaklaştıkça açılıyor vb. Öyle bir hesabı var. Üzerinden üç yıl geçtiği için yerden ısıtma projesinin başarısı minimum maliyet ve sağladığı mükemmel konfor ile fazlasıyla tatmin edici. Öyle ki, kışın soğuk günlerinde yapan firmayı takdirle anmak dışında kulaklarını çınlatmıyorum. Yorumunuzu öylece bırakıyorum ki, okuyanlar isimden filan iz takip edip nereden ve kimlerden kaçınacaklarını tesbit edebilsinler.
Toggle Commented Jul 20, 2010 on Masal Evi Yapıyoruz 2 at Meyvelitepe
1 reply
Orhan bey, mesleğinize hayranım. Sizin gibilerle çok uğraştım maalesef. Temel altı izolasyondan tutun da, havalandırmasız soğuk çatının nasıl yapılacağı ve tyvek örtünün hangi yüzeyinin içe geleceğine kadar epey şey öğrendi bazı mimar ve inşaatçılarımız. Büyük çoğunluğunun yabancı yayın ve araştırmaları okumada ne bir kaabiliyeti ne de alışkanlığı var. 80 santimde bir olan kirişler, yazıdan da anlaşılacağı üzere görüntüsel. Bir şey taşımıyorlar. Esas kirişler tavan kaplamasının üzerinde :) Ne diyeyim, Allah insanlarımızı meslek erbabı mimar ve mühendislerden korusun (sözüm gerçek mimarlara değil).
Toggle Commented Jul 19, 2010 on Masal Evi Yapıyoruz 2 at Meyvelitepe
1 reply
Yusuf bey, öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. Proje üzerinde çalışırken çelik konstrüksiyon alternatifini de düşünmüştük. İki sebepten öyle yapmadık. Birincisi, evin mimarisi çelik iskeleti zorlayacak tarzda olduğu için. İkincisi de ısı farklarında çelik ve diğer malzemelerin genleşme katsayılarının farklı olmasının yaratacağı mahzurlardı. Bu mahzurların çözümleri var tabii, fakat o hesapları projeye göre yapacak uzman bulma işinden de tereddüt etmiştik. Gönülünüze göre bir ev yapmanızı ve burada mutluluk içinde yaşamanızı diliyoruz.
Toggle Commented Apr 4, 2010 on Masal evi yapıyoruz 1 at Meyvelitepe
1 reply
Meyvelitepe is now following The Typepad Team
Mar 15, 2010
Dediğiniz doğru, elma veya muz yanındakileri çabucak olgunlaştıran etilen gazı çıkardıkları için bu yöntem işe yarıyor. Notunuz için biz teşekkür ederiz. Sevgiler...
Toggle Commented Feb 18, 2010 on Hurmayı kurutsakta mı saklasak... at Meyvelitepe
1 reply
Hoşgeldiniz, yine bekleriz.
Toggle Commented Feb 5, 2010 on Başlıyoruz.. at Meyvelitepe
1 reply